2.4. 2008  Vyhráli jsme v aukci sad!

(al, foto aapple, iv) Tak to jsme takhle před loňskými dušičkami otevřeli aukční server Aukro.cz a co nevidíme – někdo draží ovocné stromky ze sadu v Praze!? No, na aukcích Ebay sice seženete všechno možné, ale česká internetová aukční scéna se zatím držela tak trochu při zemi – a teď takováhle bomba!Nebylo příliš těžké tuto aukci vyhrát, byli jsme jedinými dražiteli a tak kupní cena zůstala na úrovni ceny vyvolávací a byla skutečně lidová – jedna koruna. Jako vítězové jsme obdrželi kontaktní informace a zjistili, o co jde: pan majitel prodává sad po dědovi jedné realitní kanceláři, která ho změní na stavební pozemek a – celý vykácí. Krásné vzrostlé stromy se zachránit nepodaří, ale alespoň těm malým chce dát životní šanci a nabízí je k přemístění. Sad jsme si zajeli prohlédnout, mladých stromků jsme napočítali něco přes deset a protože jsme cítili zodpovědnost za výhru, rozjeli jsme záchrannou akci, i navzdory dobře míněným radám zkušenějších přátel.

První úkol zněl: jak s nimi ven? Nejmenší dva či tři stromky byly tzv. na rýč, ale co ty větší? Některé velké zahradnické firmy sice vlastní vyrýpávací hydraulické stroje, ale jejich doprava na místo a strojový čas stojí několikatisícové částky a u běžných stromečků se prostě ekonomicky nevyplatí. Vzpomněli jsme si, že v jednom Receptáři Přemka Podlahy před mnoha lety někdo předváděl šikovný a jednoduchý mechanický „vydloubávač“ stromků. I zalistovali jsme historickými sborníky Receptáře a ejhle, byl tam i se jménem svého vynálezce, dnes již bývalého pana docenta ze Zemědělské univerzity. Po pár telefonátech akademickému sboru jsme získali vynálezcovo telefonní číslo a mohli domluvit osobní návštěvu v jeho pražském domě. Přivítal nás velmi vitální a sympatický „senior“ (ty úvozovky jsou na místě, neboť jeho záběru a životnímu tempu by nestačil mnohý čtyřicátník) a protože stroj dosud měl, slovo dalo slovo a my jsme odjížděli bohatší o řadu přesazovacích rad a – co je hlavní – i o příslib odprodeje jeho pracovního ulehčováku. Udělal nám s tím velkou radost.

Podzimní přesazovací termín jsme kvůli zaneprázdnění jinými záležitostmi nestihli a proto jsme se domluvili na jaro. Akci jsme odstartovali po velikonocích a jak to všechno probíhalo a hlavně dopadlo, ukazují fotografie z vydloubávání v Praze a zadloubávání u nás na ranči.

Bohužel, nestihli jsme vyfotit čerstvě přesazené stromečky pod českosibiřským sněhem – den po přemístění ho u nás napadlo skoro deset centimetrů a nám nezbývalo, než popřát těm našim klukům stromkovým: Tak vás u nás, na České Sibiři, vítáme!

Na fotce vidíte vydražený sad a olbřímý tříhlavňový vydloubávač Kaťuška.   zpět na přehled článků