25.4. 2006  Trail - pomůžete nám?

(ihahateam, foto J. McLeod) Jedna naše známá pražská rodina se letos na popud své dospívající dcery rozhodla strávit předsezónní dovolenou aktivně na nějaké jízdárně, která nabízí několikadenní putování s koňmi. Protože jsou to příznivci westernu, o stylu ježdění i odívání bylo rozhodnuto. Problém nastal v okamžiku rozhodování, co a jak v předstihu připravit s sebou.

Vzpomínky na období teenagerského trampingu rodičů už zmizely nenávratně v zákrutech času a zaručené rady prodejců značkového outdooru zaváněly úpornou snahou udělat kšeft. Ale ani westernové filmy nebyly to pravé ořechové, dámská část rodiny nedůvěřivě sledovala ony pravé westmany, choulící se v třeskutém aljašském mrazu u skomírajícího ohníčku pod jedinou tenkou přikrývkou. Taťka Jaromír je hlava manažerská a tak nelenil, sedl k telefonu a pár takových rančů a jízdáren obtelefonoval.

Nad výsledkem... užasl. Přesněji řečeno, užasl nad rozmanitostí odpovědí. Po jejich důkladné analýze usoudil, že získané informace je možné sesumírovat do jednoho sdělení: všechno, nic a vše mezi tím. V řadě jízdáren a rančů nabízejí pro vícedenní putování doprovodné motorové vozidlo s řidičem, takže bagáž putujících jezdců omezuje pouze užitečná nosnost vozu. Totéž platí i pro občas nabízený a stylovější doprovod koňským povozem. Jízda bez doprovodného vozu je náročnější a jezdec musí doslova zvažovat zbytnost či nezbytnost každého "závaží", neboť koník přídavný náklad cestovních potřeb jinak než jako závaží nepociťuje.

Príma, pravil otec Jaromír, koňský vandr s doprovodnou bagážkárou není to pravé, co bychom chtěli zažít, a proto nějaký konkrétní návod potřebuju, bojím se, že jenom toaletní potřeby a šminky mých drahých squaw zaberou dvě sedlové brašny! S výsledky svého miniprůzkumu se proto obrátil na nás a poprosil o názor a radu. Očekával jasný a přehledný návod a proto musel být nutně zklamaný z jediné možné odpovědi: stará zkušenost říká, že si každý na cestu bere to, co myslí, že je pro něj důležité, a s tím pak hospodaří, jen tak pro příště oddělí zrno od plev a získá poznání. Na jeho naléhání jsme posléze slíbili sepsat stručný seznam věcí, které je dobré mít s sebou, a také informace, které je vhodné znát před odjezdem na takovou akci. Protože se však jedná o naši zkušenost, byť ověřenou léty, rádi bychom pro zajímavost získali vzorky odjinud.

Přátelé koňáci, máte osobní zkušenosti z vandrů v sedle? Nenechávejte si je pro sebe, vaše provozní zážitky, poznatky, názory, ale třeba i plánky s popisy tras se stanou praktickou inspirací pro nezkušené koňocestovatele, a proto mají neocenitelný význam. Máte-li chuť pomoci, posílejte příspěvky na email redakce(zavináč)ihaha(tečka)cz. Za uveřejnění získáte kromě dobrého pocitu smysluplně podané pomocné ruky i předběžné body do připravovaného dárkového programu se zajímavými cenami. Děkujeme a přejeme lehkou ruku :-)).
   zpět na přehled článků